Реферат: Пробні уроки

Міністерство освіти і науки України

Міністерство освіти і науки Автономної Республіки Крим

Кримський гуманітарний університет

Євпаторійський педагогічний факультет

Плани-конспекти уроків

Студентки

III курсу 31-ЄУ групи

Крайнік Г.В.

Євпаторія — 2006


В. о. декана Євпаторійського

педагогічного факультету

Кримського гуманітарного

університету

Прокоф'євій М. Ю.

студентки 3 курсу

Крайнік Ганни

Самозвіт

Я, Крайнік Ганна Володимирівна, проходила практику «Пробні уроки» в ЗОШ №14 міста Євпаторія.

Керівником практики була назначена Тимошенко О.О.

За час проходження практики було проведено 9 уроків з української мови і 1 урок з української літератури у 5 та 7 класах. Відвідувала уроки з української мови та літератури у 5, 7, 9 класах. Брала участь у зборі матеріалів для узагальнюючого уроку з української мови у 7 класі.

Користувалася наступною літературою: журналами: «Дивослово», «Українська мова та література в школі», «Урок української», підручниками з мови та літератури; збірками творів.

На уроках використовувала методику викладання з мови та літератури: Морозова Л.Г., Фурсової Л., Волошиної А., Олійника Б., Антащук С.О., Одинцової С.В., Татарінової Т.Б.

До проведення уроків готувала поурочні плани — конспекти, дидактичні матеріали, наочність, тестові завдання, індивідуальні картки.

Одержувала допомогу і рекомендації таких викладачів української мови та літератури: Антащук С.О., Кияненко М.М., Одинцової С.В., Татаринової Т.Б.

Під час проходження практики знайшла спільну мову з учнями, підтримувала дисципліну на уроці, намагалася у певній мірі реалізувати мету уроку. Але слід продовжувати працювати над собою, бути більш вимогливою до себе, вчитися раціонально розподіляти час. Працювати над дикцією.

18.05. 2006 Крайнік Г.В.


14.02.06. 7-Г клас

Тема: Андріан Кащенко. «Над Кодацьким порогом». Історичні події на Запорізькій січі за кошового отамана Івана Сулими. Зруйнування Кодацької фортеці. Поглиблення понять: Компоненти художнього твору та композиція художнього твору.

Мета: вчити учнів аналізувати прозовий твір, знаходити його компоненти; співвідносити літературний твір з історичними подіями та відомостями про рідний край; знати, які історичні події лягли в основу оповідання; вивчити й усвідомити, що таке компоненти та композиція художнього твору; розвивати вміння логічно мислити, висловлювати свої думки з приводу прочитаного; виховувати патріотизм, повагу до героїчного минулого свого народу.

Обладнання: тексти оповідання, портрет А. Кащенка.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Словник:

Байдаки — великий човен, яким плавали по річках і морю

Галера — старовинне вітрильне багатовеслове військове судно

Жовнір — солдат польської армії

Тороки — ремені ззаду сідла для прив'язування речей або прив'язаний до сідла дорожній мішок; те саме торочки — вишивка або смужка тканини, хутра по краях одягу для оздоблення; те, що смугою оточує що-небудь

Чайка — легкий козацький човен

Шанці — окопи

Проблемне питання: Чи потрібно нам вивчати літературні твори на історичну тематику?

Хід уроку:

I Вступне слово вчителя. В історії нашого українського народу було чимало трагічних, сумних і багато героїчних, звитяжних сторінок. Особливо цікава є така сторінка нашої історії, як славне запорозьке козацтво. Віра і воля — ось два слова, які лежали в основі козацького товариства. Про славних козаків написано історичні розвідки, реліквії, що нагадують про устрій запорожців, про їх боротьбу, їхнє братство, прикрашають вітчизняні історичні музеї.

II Актуалізація опорних знань

1. Бесіда.

— Хто з українських істориків, наших земляків, займався дослідженнями історії козацтва? (Дмитро Яворницький, директор історичного музею в Катеринославі)

— З яким твором ви ознайомились минулого уроку? (Оповідання «Над козацьким порогом» А.Кащенка)

— Чому твори А. Кащенка були заборонені за часів тоталітарного режиму? (Прихильники тоталітарного режиму були проти того, щоб українці знали правду про історію козацтва, його славні подвиги, тому, що такі знання пробуджували національну самосвідомість.

— Яка історична подія лягла в основу оповідання «Над Кодацьким порогом»? (Військо під проводом Івана Сулими зруйнувало «незбориму» фортецю козак, метою якої — було не пускати людей з України на Січ, і не дозволяти козакам вільно пересуватися Україною, щоб вони не могли іншим сказати проте, що існує козацьке волошине)

— Чим вас вразив прочитаний твір?

2. Скласти план тексту.

1) Втеча Сулими з неволі

2) Будівництво Козацької фортеці

3) Обіцянка Сулими зруйнувати козак

4) Заклик до походу на Азова

5) Проблеми під час походу і шляхи їх вирішення

6) Взяття Азова

7) Підготовка до виступу проти Козака

8) Зруйнування козацької фортеці

9) Зрада реєстрових козаків

10) Смерть Сулими

III Вивчення нового матеріалу.

— Прочитайте опис зовнішності Івана Сулими. Які риси героя відображені в його портреті? (Велич, гідність, досвідченість, авторитет серед товаришів)

— Яку обіцянку дав він Бурлієві, коли дізнався про будівництво Кодацької фортеці? («Нехай вражі яки будують, поки їхня сила, а тільки не буду я козаком, коли не зруйную оту паскудну їхню будівлю»)

— Чому Кодак став образою для козаків?

(Утискав їхню волю і права).

VI Домашнє завдання

1 група. Написати твір-роздум «Зрад — найтяжчий людський гріх».

2 група. Скласти кросворди, ребуси, крутиголовки за вивченим твором.

Для всіх. Прочитати уривок з повісті «Зруйноване гніздо», уміщений у підручнику.


15.02.06. 7-Б клас

Тема: Не і ні з прислівниками

Мета: Ознайомити учнів з написанням не і ні з прислівниками, формувати в них уміння знаходити орфограму «не і ні з прислівниками», пояснювати їх написання на підставі вивчення правил;

виховувати в учнів мовленнєву культуру.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник, таблиці

Хід уроку:

I. Мотивація навчання школярів

1. Організаційний момент

2. Оголошення теми та мети уроку

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Виписати з поданого тексту прислівники.

З давніх-давен через село Медвин пролягає лебединий шлях. Коли запахне відталою землею і березовим соком, птиці, розколихуючи м'яку сонячну основу, приносять на святкових крилах вологе, ще з волохатим туманцем, тепло. Іноді лебеді падали недалеко від села на прибутну воду, близько підпускали до себе дітвору і дорослих. Потім птиця, струшуючи живі краплини, розгонисто підіймалася вгору, а людина, роняючи піт, жемелася в роботі до землі. Проте і її ще довго — довго ввижалися оті сонцем перемиті віщуни тепла, що на крилах приносять весну і з нею відгомін неясних надій.

У таку пору дівчата — підлітки виводили веснянки. А в небі тягнулись на північ журавлі і лебеді, зрідка гублячи на землю своє притерте в дорозі пір'я.

III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Розбір таблиці «Не і ні з прислівниками».

НЕ РАЗОМ НЕ ОКРЕМО
коли прислівник без не не вживається ненароком, незабаром якщо до прислівника є протиставлення не дорого, а дешево
якщо прислівник з не утворює нове слово, яке можна замінити синонімом далеко — недалеко (близько)

якщо прислівник виступає в реченні присудком

цього робити не треба

якщо прислівник має пояснювальні слова з ні або далеко, ажніяк, зовсім: ні для кого не ясно
НІ
ні в прислівниках є найчастіше префіксом і пишеться разом: ніколи, ніде коли виступає часткою у фразеологізмах ні туди, ні сюди

2. Записати речення. Пояснити написання ні з прислівниками.

То снідаю, то обідаю, а погуляти ніколи. Дайте води, бо так їсти хочеться, що переночувати ніде. Хто нічого не робить, той ніколи не має часу. Комусь ніяково, а йому однаково. Ні в зад, ні вперед — минається посеред. Ні сюди, ні туди, ні саньми, ні колесами.

3. Замінити наведені прислівники з префіксом не синонімами:

незабаром (скоро), небагато (мало), невгамовно (безугавно), невесело (сумно), невиразно (розпливчасто), невідкладно (спішно), невірно (помилково), недорого (дешево), недобре (погано), нелегко (важко).

4. Усно вправа 192. Утворить від поданих слів прислівники.

Неодмінний (неодмінно), ненависний (ненависно), нестерпний (нестерпно), несамовитий (несамовито), невідкладний (невідкладно), незмірний (незмірне), нечуваний (нечувано), незчисленний (незчисленно).

5. Письмово вправа 194. Закінчить речення, розкриваючи дужки.

1) Літак був не пасажирський, а вантажний. 2) Йому стало не весело, а сумно. 3) На дворі не жарко, а холодно. 4) Далі їй завдання не легке, але цікаве.

IV Закріплення вивченого

Словниковий диктант.

Невдовзі, ні туди, ні сюди; ніколи; не дорого, а дешево; неактивно; ні так, ні сяк; ніскільки; зовсім не багато; нелегко; мені вже не боляче.

V Домашнє завдання параграф 12 вправа 195. Перепишіть, розкриваючи дужки. Поясніть написання не з прислівниками.


15.02.06. 7-Г клас

Тема: Дефіс у прислівниках

Мета: Ознайомити учнів з особливостями написання прислівників; досягти практичного засвоєння ними правил написання прислівників через дефіс; збагачувати словниковий запас учнів;

виховувати в учнів повагу до багатства і виразності української мови

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник, таблиці

Хід уроку:

I. Мотивація навчання школярів

1. Організаційний момент

2. Оголошення теми та мети уроку

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Перевірка домашнього завдання. Вправа 201. Вставити літери, скласти речення з цими словами

Поночі, удвічі, верхи, по-товариськи, навкруги.

2. Словниковий диктант:

Ніколи, незабаром, нікуди, негайно, ніякий; не повільно, в швидко; ні холодно, ні жарко; нещодавно, поночі, укупі, по-товариськи, безвісти, восени, тричі, навкруги, навіки.

III Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Пояснення таблиці «Дефіс у прислівниках».

прислівники, утворені за допомогою часток будь-, небудь-, казна-, хто — зна -: казна-де де-небудь прислівники, до складу яких входять підсилюванні частки — то-, от-, но-, таки: тільки-но як-от прислівники з префіксом по-: по-друге по-товариськи при складанні слів, однакових чи близьких за складом: тихо-тихо видимо-не-видимо.

2. Письмово вправа 208. Перепишіть, вживаючи в прислівниках дефіс.

1). Одягнений по-весняному. — Гуляти по весняному лісі.

2). Зроблено по-нашому. — По нашому сюди пронісся вихор.

3). По-перше, зачини вікно, по-друге, сядь на своє місце. — Весняні канікули тривають по перше квітня.

3.Запишить, розкриваючи дужки:

Рано (вранці), довго (довго), любо (дорого), кінець (кінцем), час (від) часу, (хтозна) скільки, де (небудь), так (то), якось (от), (по) святковому, (по) ночі.

4. Біля дошки вправа 210. Перепишіть, розкриваючи дужки.

1) Фашизм не так-то просто здав позиції. 2) Десь-не-десь бовваніє на обрії самотній словак із самотнім волом у плузі. 3) Чисте по-весняному небо синіло над просікою.

IV Закріплення вивченого матеріалу.

Відповісти на питання:

1. Після яких префіксів у прислівниках пишеться дефіс (після префікса по-).

2. Поясніть написання н і нн у прислівниках.

3. Перед якими суфіксами у прислівниках пишеться дефіс.

4. Назвіть способи творення прислівників.

5. Назвіть ступені порівняння прислівників.

V Домашнє завдання

Вправа 209. Утворіть префіксально-суфіксальним способом прислівники від числівників.

Вправа 212. Утворіть від поданих прислівників прислівники за допомогою префіксально-суфіксального способу творення.


20.02.06. 7-В клас

Тема: и та і в кінці прислівників

Мета: навчити учнів знаходити в словах і пояснювати за допомогою вивчених правил орфограму «и та і в кінці прислівників»; виробляти вміння правильно писати прислівники з цією орфограмою;

виховувати в учнів пізнавальний інтерес до мови.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник, таблиці

Хід уроку:

I. Мотивація навчання школярів

1. Організаційний момент

2. Оголошення теми та мети уроку

II. Актуалізація опорних знань.

1. Фронтальне опитування за темою «Прислівник».

а) Що називається прислівником?

б) На які питання він відповідає?

в) Що означає прислівник?

г) Які є групи прислівників за значенням?

д) Назвіть способи творення прислівників.

є) Як твориться вищий ступінь порівняння прислівників?

е) Як твориться найвищий ступінь?

ж) Розповісти правопис н і нн у прислівниках.

2.Записати речення біля дошки, пояснити написання не і ні з прислівниками.

Працюй ударно — дні пройдуть немарно (з користю). Вчитися ніколи не пізно. Легкого хліба ніде нема. Ягняти нікуди тікати, стоїть, сердешне, та дрижить. Раз на камені недалеко угляділа вона гніздечко. Ластівки невтомно ширяють у рідній стихії і весело щебечуть. Невдовзі духмяний аромат розіллється навколо.

III Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Розглянути таблицю «и та і в кінці прислівників».

и і
з по-після кіч після г, к, х після ч
по-товариськи навкруги вночі, тричі
але: восени, почасти, безвісти

2. Біля дошки вправа 200. Перепишіть, вставляючи пропущені букви и та і.

1.Знов завмирає, звівшись навшпиньки, біла, кудласта постать. 2. Була тільки п'ята година, а навкруги вже зовсім сутеніло. 3. Лист був писаний по-російськи.

3. Вправа 202. Утворіть прислівники, поясніть написання кінцевої букви (на оцінку):

по-молодецьки, по-заячи, вночі, тричі, безвісті, завглибшки, навкруги, мовчки, по-козацьки, восени, навіки.

4. Усно вправа 203. Переписати словосполучення українською мовою і скласти речення.

Вдвічі більше, трохи зачекати, їхати верхи.

IV Закріплення вивченого матеріалу

Словниковий диктант.

По-товариськи, по-людськи, анітрохи, верхи, пішки, навкруги, поночі, мовчки, угорі, тричі, завширшки, навшпиньки, двічі, по-козацьки, укупі.

V Домашнє завдання.

Вправа 201. Вставити літери и чи і.

Скласти речення з кожним прислівником.


22.02.06. 7-Б клас

Тема: Написання прислівників разом і окремо

Мета: домогтися засвоєння учнями правил написання прислівників разом і окремо, формувати в них уміння знаходити відповідну орфограму, правильно писати слова з нею.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник, таблиці

Хід уроку:

I. Мотивація навчання школярів

1. Організаційний момент

2. Оголошення теми та мети уроку

II. Актуалізація опорних знань.

1. Фронтальне опитування за темою «Дефіс у прислівниках»

а) Після яких префіксів у прислівниках пишеться дефіс?

б) Перед якими суфіксами пишеться дефіс?

в) В яких ще випадках у прислівниках пишеться дефіс?

2. Словниковий диктант.

Ледве-ледве, по-перше, якось-то, казна-що, по-українськи, віч-на-віч, хтозна-де, де-не-де, по-нашому, по-літньому.

III Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Пояснення таблиці «Правопис прислівників».

разом окремо

Сполучники:

утворені за допомогою префікса прийменникового походження: наліво, втричі

Прислівникові сполучення: з прийменника й іменника, в яких іменниках зберігає лексичне і граматичне значення: на льоту, без кінця

утворені за допомогою часток аби-, ані-, де-, цю-, як

аби-де, анітрохи

з двох іменників з одним або двома прийменниками

день у день, з боку на бік

утворені складанням слів:

мимоволі, босоніж

з прийменника і повного прикметника в цілому, в основному

2. Біля дошки. Пояснити правопис:

Відтоді, тишком-нишком, день у день, спершу, хтозна-скільки, до біса, щотижня, по-моєму, без кінця, де-небудь, мимохідь, зпереляку.

3. Письмово вправа 218. Виписати прислівники (на оцінку)

Звично, ніби, колись, дбайливо, кимось, завглибшки, нараз, повільно, коли, трохи, поки, жадібно, біля.

4. Закінчити подані речення

Вдень тепло...

Вивчити напам'ять

Тепло надворі...

Підняли дороги...

В день народження...

Покладаючись на пам'ять...

На дворі шкільному...

Підійшли до гори...

IV Закріплення вивченого матеріалу

Усно поділити прислівники, яки пишуться разом, окремо, через дефіс.

Час від часу, безвісті, по суті, чимало, чимдуж, за рахунок, більш-менш, з розгону, завчасно, нащо, до обіду, сяк-так, казна-коли, день у день, спершу, вручну, до вподоби, по-третє, по-святковому, без жалю, назавжди

V Домашнє завдання. Вправа 229. Знайдіть в реченнях прислівники і прикметники, підкресліть, поясніть відмінність між ними.


28.02.06. 7-А клас

Тема: Розвиток зв'язного мовлення. Переказ тексту — розповіді про процес праці

Мета: формувати в учнів уміння переказувати текст з описом процесів праці; вдосконалювати їх уміння переказувати зв'язний текст;

виховувати в учнів любов і повагу до праці

Тип уроку: засвоєння знань і вмінь

Обладнання: текст переказу

Хід уроку:

I. Мотивація навчання школярів

1. Організаційний момент

2. Оголошення теми та мети уроку

II. Написання переказу

1. Читання тексту вчителем

Сьогодні я прокинулась від легенького постукування у вікно. Відкрила очі і ледь не крикнула від радощів: «Яблунька розцвіла! Яблунька мого доброго дідуся».

Відчинила вікно, і духмяна хвиля ранкової свіжості, напоєна тонким ароматом яблучного цвіту, підхопила мене на крилах спогадів. Я повертаюсь у дитинство.

Як живий іде садом дідусь. Він і дня не міг прожити без роботи у свої сімдесят п'ять.

— Відпочили б, дідусю, — просила я його. А він лише одказував: «Без діла слабіє сила».

Якось весняним ранком дідусь сказав, що сьогодні навчить мене саджати яблуні. Я вже хотіла бігти, та він зупинив, ховаючи посмішку в сиві вуса.

«Не метушись — швидше буде...»

Зібравши інструменти, дідусь став розмічати місце для ями, а я замішувала у чавунці глиняний розчин. Дідусь тім часом став не поспішаючи копати.

Незабаром він покликав мене. «Бери, внучко, заступ і ген на той пустир підемо. Яблунька там, наче сирітка серед кущів терену заблукала...»

Деревце справді виявилось непоказним. Стовбур зламаний. Гілки висіли, ніби перебиті руки.

Яблуньку дідусь викопував довго. Потім обережно взяв дичку своїми вузлуватими мозолястими руками і став уважно розглядати кореневище. Щось проказуючи стиха до яблуньки, відрізав ножицями пошкоджені корінчики у глиняну купелю, опустив саджанець у ямку.

Я стала закидати її, а він у той час ніжно підтримував яблуньку, легенько підтрушуючи. зробивши красиву луночку, з якоюсь веселою зажурою мовив: «Рости на радість людям!»

… Спогади на мить перервала бджілка, що злетіла з рожевої пелюстки. І знову я згадала дідуся. Останню його яблуньку — і першу в моєму житті.

Ні, дідусь не просто навчив мене саджати дерева, він навчив дарувати іншим радість і красу. А вони безсмертні!

2. Бесіда з учнями (з журналу)

1) До якого типу мовлення належить текст?

2) Яка тема і головна думка тексту?

3) З яким почуттям оповідачка згадує свого дідуся і чому?

4) Що ви можете сказати про характер дідуся?

5) Як працював дідусь?

3. Повторити написання орфограм у словах: духмяна, саджати, непоказним, ножиці.

4. Пояснити стилістичну роль протиставлення у реченні:

Останню його яблуньку — і перше в моєму житті.

5. Скласти план переказу

1) «Яблунька розцвіла!»

2) Невтомний трудівник

3) Садіння деревця

4) Краса і радість — вічні

6. Повторне читання тексту

7. Написання детального переказу

III Домашнє завдання: § 10-12 (повторити)


06.03.06. 7-Б клас

Тема: Контрольна робота (диктант з граматичним завданням)

Мета: перевірити рівень сформованості в учнів мовних умінь та орфографічних навичок

Тип уроку: контроль і корекція знань і вмінь

Обладнання: текст диктанту

Хід уроку:

I. Мотивація навчання школярів

1. Організаційний момент

2. Оголошення теми та мети уроку

II. Виконання контрольної роботи

1. Диктант.

Тиша.

Чорна, оксамитно-чорна ніч великими очима перезиралася з чорним морем. Воно сьогодні не гуло, не гриміло, а тихо пестливо зітхало, вкладаючись спати.

Зорі пливли, тремтячи по темних його хвилях. Лише іноді десь викидався свавільний бурун гребінцем або хвиля з розгону черкала об камінь підводний. І зразу вода там займалась фосфоричним вогнем. Мокрий пісок не шамотів, рябенька жорства не розмовляла, як під час денного прибою.

Тиша засіла й вище, в кострубатих кущах дерези, під намистами акації та сивої маслини. Бо й цвіркнули, й цикади вже одспівали свої літні пісні.

Тиша лягла й над горою, що глинистим муром обступила цю смугу морську узбережжя. Не чутно було навіть невгомонного міського гомону. Скрізь залягла тиша.

(За Дніпровою Чайкою)

2. Граматичне завдання

I варіант

1) Виписати дієприслівники

2) Зробити синтаксичний розбір другого речення

II варіант

1) Виписати прислівники

2) Зробити синтаксичний розбір третього речення.


15.03.06. 7-Г клас

Тема: Непохідні і похідні прийменники

Мета: поглибити і закріпити уявлення про особливості прийменника як частини мови; забезпечити засвоєння учнями правил написання непохідних і похідних прийменників, виробити відповідні правописні вміння і навички

Тип уроку: застосування знань і формування вмінь

Обладнання: підручник, таблиця

Хід уроку:

I. Мотивація опорних знань учнів

1. Організаційний момент

2. Оголошення теми та мети уроку

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Фронтальне опитування

а) Що таке прийменник?

б) Для чого служить?

в) Яким членом речення виступає?

г) Як поділяються прийменники за відношенням?

2. Вставити потрібні прийменники

Ой ти, орле сизокрилий, ти мій брате рідно милий, та не літай (наді) мною, однеси ненці вістку мою.

Вороний коню! Грай ти (піді) мною та розбивай тугу мою!

Вітер (з) гаєм розмовляє, шепче (над) осокою, пливе човен (з-за) Дунаю один (над) водою.

Летить галка (через) балку, літаючи кряче. Тече вода (край) берега, (з-під) кореня дуба.

III Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Розглянути таблиці

«Поділ прийменників за походженням»

Непохідні Похідні

спосіб творення визначити важко, а то й неможливо:

від, над, до, на (часто плутають з префіксом)

утворені:

1) сполученням непохідних прийменників: задля, посеред

2) поєднанням прислівників чи іменників з прийменниками: за рахунок, на рівні з

3) від інших частин мови: край, кінець, близько, коло

«Поділ прийменників за будовою»

Прості Складні Складені
складаються з одного слова складаються з одного складного слова складені з двох і більшої кількості слів
край, без, для, кругом, на задля, поміж, з-за, щодо згідно з, з метою, на випадок

2. Вправа 251. Письмово. Виправте допущені помилки.

1.Мій батько — шофер за спеціальністю. 2. Село розташоване за десять кілометрів від міста. 3.Вечір відбудеться о шостій годині. 4. Знання з української мови. 5. Оцінки за диктант. 6. Запитання в учнів. 7. Ходити полями і лісами. 8. Обабіч берегів Ірпеня тягнуться сукупні городи та левади.

3. Письмово вправа 243 (на оцінку)

1. Сніг глибокий — до мокрого літа (непох., прост.). 2. Тече вода із-за (пох., склад) та попід (пох., склад) горою. 3. Вдовж села пролягло шосе (пох., прості). 4. Діти в школу йдуть, мати вслід їм поглядає (непох., прост.) 5. Всупереч зовнішній легковажності. Люба напрочуд чесно уміла зберігати таємниці (пох., прост.)

IV Закріплення вивченого матеріалу

Перекласти українською мовою

при жизни за життя

на следующий день наступного дня

по последней моде за останньою мовою

не по силам не під силу

в его пользу на його користь

в семь часов о сьомі годині

в двух шагах за два кроки

при любой погоде за будь-якої погоди

V Домашнє завдання Вправа 238.

Складіть письмове оповідання на тему «Льодохід»


17.03.06. 7-Б клас

Тема: Непохідні і похідні прийменники. Тренувальні вправи.

Мета: поглибити знання учнів про прийменник, як службову частину мови, та навички правопису прийменників, формувати їх мовленнєву культуру.

Тип уроку: застосування знань і формування вмінь

Обладнання: підручник

Хід уроку:

I. Мотивація навчання школярів

1. Організаційний момент

2. Оголошення теми та мети уроку

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Утворити словосполучення:

навчання, школа навчання у школі

рибалка, човен рибалка на човні

екскурсія, Київ екскурсія до Києва

міст, річка міст через річку

2. Перекласти українською мовою:

собрались возле школы зібралися біля школи

стоит у окна стоїть біля вікна

среди гор и лесов серед гір і лесів

во всем мире у всьому світі

услышать сквозь сон почути крізь сон

любовь к труду любов до праці

поставить в пример поставити за приклад

3. Списати слова, розкриваючи дужки. Скласти з ними речення:

(за) писати — (за) писаниною

(по) мічати — (по) ягоди

(до) писати — (до) нього

(між) гір̉´я — (між) горами

4. Словниковий диктант

На сьогодні — завтра, вниз, вгорі, навприсядки, нарешті, більш-менш, вгорі, навприсядки, нарешті, по-козацькому, по-українськи, ліворуч, мимохідь, хтозна-куди, рік у рік, по-третє

III. Закріплення вивченого матеріалу

Дати відповіді на тестові завдання

1. Знайти непохідний прийменник.

а) внаслідок б)вздовж

в) крізь г) про

2. Знайти похідний прийменник:

а) через б) вздовж

в) між г) крізь

3. Знайти простий прийменник:

а) кругом б) ззаду

в) залежно від г) поруч

4. Знайти складний прийменник

а) близько б) всупереч

в) проти г) у зв'язку

5. Знайти складний прийменник:

а)кінець б) задля

в) під час г) коло

IV Домашнє завдання вправа 260. Виправте допущені помилки.


20.03.06. 7-А клас

Тема: Написання похідних прийменників разом, окремо, через дефіс.

Мета: закріпити правила написання похідних прийменників; виробити відповідні правописні вміння і навики;

виховувати в учнів сумління ставлення до навчання

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник, таблиця.

Хід уроку:

I. Мотивація навчання школярів

1. Організаційний момент

2. Оголошення теми та мети уроку

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Фронтальне опитування:

а) Яка частина мови називається прийменником?

б) Для чого служить прийменник?

в) На які види за відношенням поділяється прийменник?

г) З якими відмінками вживаються прийменники?

д) Які ви знаєте прийменники за будовою?

є) На що вказують прийменники?

е) Які ви знаєте прийменники за походженням?

2. Списати речення з дошки, добираючи відповідні прийменники.

Діти ходили (по, за) гриби.

Я йду (по, за) (лікар), бо хворому дуже тяжко.

Він пішов (по, за) (лікар) до того кабінету взяти рецепт.

Пливи, косо, тихо (по, за) (вода), а я піду слідом (по, за) (ти).

III Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Розглянути схему «Написання похідних прийменників разом, окремо, через дефіс»

Разом Окремо Через дефіз
прийменники, утворені від іменників, прислівників та прийменників прийменники, утворені від іменників та прислівників з непохідними прийменниками прийменники, утворені приєднаними до прийменників з, із іменнику прикметників
що, побіля, попри, заради у зв'язку з, на шляху до з-за, із-за, з-понад

2. Вправа 255. Утворити від поданих непохідних прийменників усі можливі прийменники. Складіть 5 речень з прийменниками, що пишуться через дефіс: з-за, із-за, з-під, понад, поміж, з-понад, посеред, з-поза.

3. Вправа 256ю Поясніть, використовуючи таблицю написання поданих прийменників. Складіть з ними речення. Внаслідок, з метою, поруч, під час, на випадок.

Зразок: на випадок пожежі дзвоніть по телефону 01

4. Відгадати загадки — жарти (10.95)

1.) повід 2.) Доза

IV. Домашнє завдання. Вправа 257. Спишіть, розкриваючи дужки.


25.05.06. 7-А клас

ЛІТЕРАТУРНИЙ ТУРНІР ДЛЯ СЕМИКЛАСНИКІВ

Мета: перевірити рівень засвоєного за курс української літератури 7-го класу; розвивати логічне і творче мислення та змагальний інтерес; виховувати любов до рідної літератури; виробляти вміння мобілізуватися і швидко відповідати на запитання, працювати в колективі.

Обладнання: картки із запитаннями, кросворди, завдання для криптограм і ребусів, нагороди переможцям.

Хід турніру

Ведучий. Шановне товариство! Сьогодні ми проведемо літературний турнір «Більше читаю — більше знаю — більше прислужуся своїй Батьківщині і собі».

Література — предмет цікавий і повчальний. Читаючи художні твори, ми дізнаємося про наше минуле й сучасне, намагаємося за допомогою друкованого слова зазирнути в майбутнє. Література входить у наше життя з перших же днів: мамина колискова пісня, бабусина казочка вводять нас у світ, повний таємниць і пригод. А потім приходить книжка. Добре, якщо на все життя.

На жаль, не всі учні люблять літературу й охоче читають. Сподіваюся, турнір переконає вас у тому, що варто читати й знати твори наших письменників. Це підвищить рівень вашої культури, освіченості, обізнаності в українському літературному процесі, зрештою — рівень інтелігентності.

У нашій грі беруть участь команди… (Представлення команд.) Оцінювати турнір буде компетентне журі… (Представлення журі.)

ТУР І Упізнай письменника

1. Після Другої світової війни прославився як письменник-романіст. Найвідоміші романи — «Хліб і сіль», «Чотири броди», «Кров людська — не водиця», «Правда і кривда», «Дума про тебе». (Михайло Стельмах.)

2. Був кінорежисером на Одеській кінофабриці. Його іменем названа кіностудія в Києві. (Олександр Довженко.)

3. Дитячі роки провів у селищі Третя Рота на Донбасі, куди переїхали батьки. (Володимир Сосюра.)

4. Писати почав із 7 років. У 1910 р. вийшла його перша збірка «На білих островах». (Максим Рильський.)

5. Стояла пізня осінь 1912 року. Вулицями Кракова до вокзалу йшов зажурений чоловік, професор Краківського університету. (Богдан Леп-кий.)

6. Створив цілу серію історичних творів про національних героїв українського народу, славних лицарів запорозького козацтва. (Адріан Кащенко.)

7. Його назвали Великим Каменярем. (Іван Франко.)

8. Був заарештований за участь у таємній політичній організації (Кирило-Мефодіївському братстві) та за революційну поезію. 10 років провів на засланні. (Тарас Шевченко.)

ТУР IIНайкращий знавець теорії літератури

1. Пісенно-розповідний твір переважно героїчного змісту про важливі історичні події в житті українського народу. (Дума.)

2. Вид ліро-епічного твору, в якому відображені героїчні або незвичайні, фантастичні події переважно трагічного характеру, відтворені гострі переживання дійових осіб. (Балада.)

3. Ритмічна будова окремого вірша або віршів того чи того поета. (Ритміка, або ритмомелодика.)

4. Повторювана у вірші група складів, до якої входять один наголошений склад і один або два ненаголошені. (Стопа.)

5. Двоскладова стопа з наголосом на першому складі. (Хорей.)

6. Двоскладова стопа з наголосом на другому складі. (Ямб.)

7. Допоміжна стопа з двох ненаголошених складів. (Пірихій.)

8. Поетичний вислів, який розкриває особливість одного предмета чи явища через перенесення на нього ознак і властивостей іншого предмета на основі подібності. (Метафора.)

9. Вид метафори, який ґрунтується на кількісній заміні понять; найчастіше це заміна багатьох предметів одним, вживання однини замість множини. (Синекдоха.)

10. Один з основних літературних родів, у творах якого зміст розкривається у формі авторської логічної розповіді про події, що вже відбулися. (Епос.)

11. Великий за обсягом епічний твір, де докладно розповідається про події з життя кількох дійових осіб, належить до середнього епічного жанру. (Повість.)

12. Подія чи ланцюг пов'язаних між собою подій, зображуваних автором, у процесі розвитку яких розкривається зміст твору і характери персонажів. (Сюжет.)

13. Ритмічно-інтонаційна пауза, яка ділить довгий віршовий рядок на частини і надає йому чіткішого ритмічного звучання. (Цезура.)

14. Група віршованих рядків, віршова сполука, що об'єднується змістом, розміром та римуванням і повторюється у творі. (Строфа.)

15. Давня назва коротких повчальних алегоричних оповідань з чітко висловленою мораллю. (Притча.)

16. Трискладова стопа з наголосом на першому складі. (Дактиль.)

17. Трискладова стопа з наголосом на другому складі. (Амфібрахій.)

18. Трискладова стопа з наголосом на третьому складі. (Анапест.)

19. Будова літературного твору, розташування в певній послідовності та взаємозв'язку всіх його частин, розгортання подій, групування та розташування персонажів. (Композиція.)

20. Невеличкий розповідний твір з несподіваним фіналом переважно про одну якусь незвичайну подію, що стала поворотною в долі персонажа. (Новела.)

21. Єдинопочаток, повторення окремих слів чи словосполучень на початку віршових рядків, строф і речень. (Анафора.)

22. Перестановка слів у поетичному тексті задля увиразнення змісту їх, порушення узвичаєного порядку слів відповідно до логічних, ритмічних та стилістичних вимог з метою надання вислову нового відтінку. (Інверсія.)

23. Ліричний вірш-роздум, у якому в невимушеній формі автор веде розмову з читачем про складні філософські та життєві проблеми людського буття.'(Медитація.)

ТУР IIIНазви твір і його автора

1.… Кращого немає Нічого в Бога, як Дніпро

Та наша славная країна,… ("І виріс я на чужині...", Т.Шевченко.)

2. От стеляться розложисті, як скатерть, зелені левади. Густа, як руно, трава й дрібненька, тонісінька осока доходять до самої води. («Микола Джеря», І.Нечуй-Левицький.)

3. Мій син радше дасть на кусні порубати себе, аніж узяти себе в неволю. («Захар Беркут», І.Франко.)

4. Мамо-голубко! Прийди подивися, Сина від мук захисти!

Болі зі споду душі піднялися, Що вже несила нести. («До матері», П.Гра-бовський.)

5. Будування Кодака було нестерпною образою і шкодою запорожцям. Доводилося або скоритися полякам і поволі вмерти без єднання з рідним краєм, або битися з поляками на смерть. («Над Кодацьким порогом», А.Кащенко.)

6. Завдяки старому вчителеві ботаніки пізнав усі квітила свіїи знає, що там далеко, за водою, не росте жодна квітка щастя. («Цвіт щастя», Б.Лепкий.)

7. Яке це славне слово — хлібороб, -

Що жартома ще звуть і гречкосієм. («Спасибі», М.Рильський.)

8. Людина на війні — це воля. Є воля — є людина! Нема волі — нема людини. Скільки волі — стільки й людини, ось що я знайшов! («Воля до життя», О.Довженко.)

9. А в цей час наді мною твориться диво: хтось невидимим смичком провів по синьому піднебессі, по білих хмарах, і вони забриніли, як скрипка. («Гуси-лебеділетять...», М.Стельмах.)

10. Дорогу від села до райцентру ми поділили на станції. («Вогник далеко в степу», Гр.Тютюнник.)

Чи знаєте ви повість /.Франка «Захар Беркут»?

1. Дочка Тугара Вовка. (Мирослава.)

2. Ватажок війська нападників. (Бурунда.)

3. Син ватажка тухольської громади. (Максим.)

4. Священний камінь. (Сторож.)

5. Прізвище Максима і Захара. (Беркут.)

6. Ім'я зрадника тухольців. (Тугар.)

7. Ім'я ватажка тухольської громади. (Захар.)

8. Село, на яке напали вороги. (Тухля.)

ТУР IV

Розгадай кросворд

«Жанри усної народної творчості

та їх особливості»

1. Перевтілення людини в рослину, тварину, птаха. (Метаморфоза.)

2. Надмірне художнє перебільшення якихось рис людини, ознак предметів чи явищ. (Гіпербола.)

3. Пісня, що співається, здебільшого матір'ю, для заколисування дитини. (Колискова.)

4. Обрядова пісня, яка виконувалася під час русалій на Зеленому тижні. (Русальна.)

5. Оповідь з усталеною будовою про вигадані та фантастичні подїі. (Казка.)

6. Невеликий віршований твір, в якому зображені героїчні або незвичайні фантастичні події переважно трагічного характеру, з гострими переживаннями дійових осіб. (Балада.)

7. Невеликий ліричний вірш інтимного характеру, який часто кладеться на музику для сольного співу під акомпанемент фортепіано, гітари чи арфи. (Романс.)

8. Обрядова величальна пісня, що співається увечері під старий Новий рік. (Щедрівка.)

По вертикалі: Фольклор.

ТУР V

Розгадай ребус

1) Прочитай назву твору Б.Лепкого

(«Заспів)

2) Прочитай назви творів Г.Р.Тютюнника

(»Климко")

(«Деревій»)

Підбиття підсумків. Нагородження переможців дипломами «Лицар літератури».

1 14.02.06. 7-Г А.Кащенко «Над Кодацьким порогом
2 15.02.06 7-Б Не і ні з прислівниками
3 16.02.06 7-Г Дефіс у прислівниках
4 20.02.06 7-В И та І у кінці прислівників
5 22.02.06 7-Б Написання прислівників разом і окремо
6 28.02.06 7-А РЗМ „Щедре серце дідуся“
7 06.03.06 7-Б ТА диктант с граматичним завданням „Тиша“
8 15.03.06 7-Г Непохідні і похідні прийменники
9 17.03.06 7-Б Непохідні і похідні прийменники. Тренувальні вправи
10 20.03.06 7-А Написання похідних прийменників разом, окремо, через дефіс
11 25.05.06 7-А Позакласний захід з української літератури „Літературний турнір для семикласників“
еще рефераты
Еще работы по иностранному языку